Vesmírne observatória
Hubble Space Telescope
Najznámejší vesmírny ďalekohľad, ktorý pracuje na obežnej dráhe Zeme už 20 rokov a stále má čo povedať.
Chandra X-Ray Observatory
Tento ďalekohľad skúma vesmír v Röntgenovej, teda ľudskému oku neviditeľnej, časti spektra. Bol vynesený na obežnú dráhu v roku 1999 raketoplánom Columbia.
Kepler Mission
Hlavnou úlohou ďalekohľadu pomenovaného podľa astronóma Johannesa Keplera je hľadanie planét zemského typu obiehajúcich okolo iných hviezd.
Planck
Pomenovaný na počesť nemeckého vedca Maxa Plancka. Jeho misou je skúmanie anizotropie kozmického mikrovlnného pozadia.
Herschel
Pomenovaný na počesť astronóma Williama Herschela, objaviteľa infračerveného spektra a planéty Urán. Ďalekohľad teda skúma vesmír v infračervenej časti spektra a priemer jeho zrkadla je o 1,1 metra väčší ako zrkadlo HST. Bol vynesený do vesmíru spoločne s Planckom.
Tess
Primárny cieľ misie TESS je v priebehu dvoch rokov preskúmaťnaj jasnejšie hviezdy v blízkosti Zeme na možnú prítomnosť tranzitujúcich exoplanét, predpokladaný počet cieľov je 200 000 hviezd. Projekt TESS bude používať pole z širokouhlých kamier na vykonanie celooblohovej prehliadky.
Cheops
Kozmické observatórium CHEOPS je prvý teleskop, ktorý sa zameriava na analýzu astronomických prechodov využitím fotometrie s vysokou presnosťou na pozorovanie najjasnejších hviezd nočnej oblohy, u ktorých je potvrdená prítomnosť exoplanét.