Tycho BRAHE – presne pozorujúci hvezdár a astrológ
Svet medzi hviezdami
Životný osud
Bol synom šľachtica, vyštudoval v Kodani, Lipsku, Wittenbergu a Bazileji filozofiu, právo, hvezdárstvo i rétoriku, ale aj alchýmiu. Presná predpoveď zatmenia Slnka v roku 1560 ho fascinovala a pozorovanie novej hviezdy v roku 1572 už rozhodlo o trvalom záujme o astronómiu na celý život. Na ostrove Hven vybudoval s podporou dánskeho kráľa observatórium Uraniborg. Tu sústredil vynikajúce prístroje a rozsiahlu knižnicu. Tycho Brahe nechával zhotoviť veľké kovové prístroje s dômyselnými a presnými stupnicami i hľadátkami. Jeho spôsob merania dosahoval až 20 krát presnejšie výsledky ako s predchádzajúcimi prístrojmi.
Po smrti kráľa ochladli vzťahy i podpora panovníckeho dvora. Prudký a sebavedomý Tycho po rôznych spoločenských sporoch (raz aj v súboji po hádke s krajanom prišiel o časť nosu) sa na príhovor Tadeáša Hájka dostal na dvor Rudolfa II. do Prahy (1599). Pokračoval vo svojich výskumoch v letohrádku kráľovny Anny v Kráľovskej záhrade na Hradčanoch, i v Benátkach nad Jizerou. Nemal už však všetky svoje prístroje (kvadranty a sextanty, armilárne sféry a nebeské glóbusy). Intenzita pozorovania už nedosiahla taký stupeň ako v Dánsku. Zostali iba systematické presné záznamy pozorovaní mnohých predchádzajúcich rokov bez utriedenia a matematického spracovania. Úžitok z nich dosiahol Johannes Kepler, ktorý prišiel do Prahy v roku 1600 a spolupracoval s Tychom až do jeho úmrtia. Pohrebnú reč predniesol Ján Jesenius, ich spoločný priateľ.
V závere života Tycho Brahe poznamenal:
"Dúfam, že som nežil nadarmo."
Kepler, jeho pomocník a nástupca, spracoval z archívu dvadsaťročné pozorovania planéty Mars a to mu umožnilo odvodiť zákony pohybu planét. Tým sa opäť potvrdilo presvedčenie Tycha:
"Nie moc a bohatstvo, ale vláda poznania pretrvá."
Pohľad na toto životné krédo, vytesané nad náhrobným kameňom v pražskom Týnskom chráme, nás presvedčuje, že Tycho Brahe ako trpezlivý a presný pozorovateľ pomohol odhaliť skryté pravdy vedy prírodnej.
Jednota sveta